Färgerna i mattan ser olika ut beroende på vilket håll man ser på den.
Specifikationer
Mer information
Artikelnummer
OSG11490
Tillverkning
Handknuten
Storlek
241 x 337 cm
Tjocklek
9 mm
Ursprung
Iran
Ålder
Gammal 20-50 år
Varp
Bomull
Lugg
Ull
Knutar per m²
~ 160 000 / m²
Beskrivning
Birjand mattor knyts för hand i staden Birjand, som ligger i södra Khorasan provinsen i Iran. Mattorna görs oftast av ull och bomull men i vissa mattor ingår även silke för att framhäva de allra finaste detaljerna. Den ull som används i Birjand mattor kommer från lokala får, som är kända för att producera en ull av hög kvalitet som är både hållbar och motståndskraftig.
Birjand mattor påminner ofta om Moud mattor, men i jämförelse så är Birjand mattorna i allmänhet mer invecklade och detaljerade i sina mönster. Detta beror på att Birjand mattor i allmänhet har ett högre antal knutar än Moud mattor, vilket gör det möjligt att skapa finare detaljer.
Moud mattor har också geometriska och blommiga mönster, men de tenderar att vara mer dämpade i sina färgscheman och i sin övergripande estetik. Birjand mattor finns vanligtvis i större storlekar och kan vackert pryda ett större rum eller utrymme, t.ex. en matsal, ett bibliotek eller en reception.